Fundacja Przystań w Ścinawie” w okresie od 03.06.2019r. do 06.12.2019r. zrealizowała  projekt pn. „Każdy może być wolontariuszem”, który był skierowany do 10 osób z Gminy Ścinawa, chcących pracować jako wolontariusze wśród osób niepełnosprawnych, w podeszłym wieku  i niezaradnych życiowo.  Działania prowadzone były przy współpracy Klubu „Pomocni”, który mieści się w obiekcie „Fundacji Przystań w Ścinawie” przy ul. Królowej Jadwigi 5. i zrzesza uczestników i sympatyków Warsztatu Terapii Zajęciowej „Uśmiech”.

Proces rekrutacji przebieg szybko i sprawnie. Grupą docelową było 10 osób w wieku od 18 do 65 lat z Gminy Ścinawa, którzy jako wolontariusze pracowali na rzecz około 20 osób potrzebujących. Psycholog przygotował ankietę i wraz z koordynatorem przeprowadzili rozmowy z kandydatami do projektu. Wszyscy uczestnicy wypełnili przygotowane ankiety. Wybrano 10 osób, z którymi zostały podpisane porozumienia wolontariackie.

Zorganizowane zostały szkolenia  dla  uczestników projektu, na których zapoznali się z ideą wolontariatu wśród mieszkańców gminy i poznali „Standardy pracy wolontariackiej” (25.06.2019r.) oraz uczestnicy zostali przeszkoleni w zakresie obowiązujących przepisów  „Bezpieczeństwo i higiena pracy w organizacjach pozarządowych” (30.07.2019r.). Koordynator zakupił niezbędne materiały do prowadzenia warsztatów kreatywnych. Dodatkowo  w dniu 29.10.2019r. psycholog poprowadził warsztaty kreatywne pt. „Moje mocne i słabe strony”.  W dniu 26.07.2019r. zorganizowano spotkanie integracyjne dla wolontariuszy i kadry projektu – w ogrodzie Fundacji.
Podczas swoich spotkań wolontariusze wraz z opiekunami zainicjowali pomoc osobom potrzebującym.
Wolontariusze wzięli udział  w organizacji spotkań integracyjnych, organizację czasu wolnego w Domu Seniora „Przystań” oraz na zajęciach w WTZ „Uśmiech”. Byli inicjatorami powitania lata, spotkania z „Panią Jesień”, grzybobranie, Mikołaj. Wolontariusze zorganizowali cykl spotkań „Podaruj mi swój czas” – czytali książki, grali w planszówki, spacerowali po ogrodzie i z kijami nordic walking. Z tej formy opieki skorzystało 17 osób mieszkańców Domu Seniora „Przystań” i 8 osób uczestników WTZ „Uśmiech”.
Wolontariusze objęli również swoją opieką osoby potrzebujące, gdyż w Gminie Ścinawa zamieszkują osoby poszkodowane przez los, samotne, schorowane i zagrożone wykluczeniem przez swoje rodziny i otoczenie. Dla tej grupy mieszkańców zainicjowali wolontariat międzypokoleniowy  – pomogli swoim sąsiadom przy podstawowych czynnościach życiowych i załatwianiu spraw osobistych (zakupy, sprzątanie, opłaty na poczcie, wyjście na spacer, rejestracja do lekarza itp.).
Projekt przyczynił się do rozwoju wolontariatu w Gminie Ścinawa oraz  promował działalność wolontarystyczną. Wolontariusze bardzo zaangażowali się w życie społeczne Gminy i wsparli opieką 9 samotnych osób mieszkających w Ścinawie.

Projekt „Każdy może być wolontariuszem” był odpowiedzią na:

– potrzebę wzrostu zaangażowania mieszkańców Gminy Ścinawa,

– potrzebę promocji pomocy wolontariackiej,

– zaaktywizowanie grupy Klubu „Pomocni”, który wraz z nowymi zrekrutowanymi wolontariuszami o dobrym sercu, chętnymi do pomocy innym bardziej potrzebującym, udostępnią swój wolny czas dla osób potrzebujących.

W wyniku realizacji projektu uczestnicy będą interesowali się życiem społecznym, sami inicjowali spotkania, zawierali nowe przyjaźnie, pomagali innym w potrzebie oraz czuli potrzebę nabywania następnych umiejętności potrzebnych do samorealizacji.