„Fundacja Przystań w Ścinawie” zaplanowała zrealizować projekt pn. „Każdy może być wolontariuszem”, który jest skierowany do 15 osób z Gminy Ścinawa, chcących pracować jako wolontariusze wśród osób niepełnosprawnych, w podeszłym wieku  i niezaradnych życiowo w okresie od podpisania umowy  do 31.12.2021r.. Działania będą prowadzone przy współpracy Klubu „Pomocni”, mieszczącego się w obiekcie „Fundacji Przystań w Ścinawie” przy ul. Królowej Jadwigi. Zrekrutowani uczestnicy projektu zapoznają się z ideą wolontariatu wśród mieszkańców gminy Ścinawa i poznają aspekty formalnoprawne pracy w tym systemie oraz możliwości pomocy innym. Nauczą się również metod i technik pracy z osobami starszymi.  Podczas swoich spotkań wolontariusze wraz z opiekunami zainicjują pomoc osobom potrzebującym. Wezmą również udział  w organizacji spotkań integracyjnych, zajmą się organizacją czasu wolnego osób starszych, pomocą przy podstawowych czynnościach życiowych i załatwianiu spraw osobistych osobom wymagający wsparcia, zwłaszcza w okresie pandemii. Wolontariusze zapoznają się również z działaniami „Banku żywności” i zaangażują się w pomoc żywnościową.  Projekt przyczyni się do rozwoju wolontariatu w Gminie Ścinawa oraz będzie promował działalność wolontarystyczną.
Miejsce realizacji projektu – obiekt Fundacji Przystań w Ścinawie, 59-330 Ścinawa, ul. Królowej Jadwigi 5, II piętro.

W Gminie Ścinawa znaczną grupę stanowią osoby poszkodowane przez los, samotne, schorowane, zagrożone wykluczeniem społecznym i nie posiadające wsparcia ze strony rodzin i otoczenia.  Osoby te nie angażują się w życie społeczne Gminy, mają utrudniony dostęp do bezpłatnego korzystania z różnorodnych form wspierania osób i integracji społecznej. Nie uczestniczą również w działaniach przyczyniających się do ich rozwoju  osobistego.

Projekt „Każdy może być wolontariuszem” jest odpowiedzią na potrzebę zaktywizowania mieszkańców Gminy Ścinawa, promowania pomocy wolontariackiej i wzrostu zaangażowania osób do pomocy innym poprzez zintensyfikowanie działań uczestników Klubu „Pomocni”. Klub ten zrzesza wokół siebie dodatkowo 10 osób  o dobrym sercu, chętnych do pomocy potrzebującym w Gminie Ścinawa.

Przyczyną potrzeb wskazujących na konieczność wykonania zaproponowanego zadania jest występujące u adresatów ubóstwo, zły stan zdrowia, samotność i bezradność, niski status ekonomiczny, niewielki dostęp do komunikacji/informacji, częsta dyskryminacja osób starszych i samotnych oraz występujące uprzedzenia społeczeństwa do osób niepełnosprawnych.

Brak działań na rzecz tej grupy osób lub ich zbyt mała ilość może się przyczynić do obniżenia poczucia podmiotowości, związanego z utratą szacunku do siebie, nieufnością do otoczenia a także może nastąpić wzrost postaw agresywnych, bądź biernych, takich jak bezradność.

Grupą docelową – adresatami zadania będzie 15 osób w wieku od 18 do 65 lat z Gminy Ścinawa, którzy jako wolontariusze pracować będą na rzecz około 30 osób potrzebujących.

Cel główny projektu– Wzrost zaangażowania się 15 osób z Gminy Ścinawa, chcących pracować jako wolontariusze z osobami niepełnosprawnymi, w podeszłym wieku i niezaradnymi życiowo w 2021r.

Cele szczegółowe:

– Nabycie nowych umiejętności w zakresie komunikacji interpersonalnej w grupie i z otoczeniem

– Zwiększenie poziomu aktywności poprzez świadczenie bezpłatnych usług pomocniczych osobom potrzebującym,

– Wzrost aktywności w ramach wolnego czasu i służenie swoim doświadczeniem osobom niezaradnym życiowo.

W wyniku realizacji projektu uczestnicy będą interesowali się życiem społecznym, sami inicjowali spotkania, zawierali nowe przyjaźnie, pomagali innym w potrzebie oraz czuli potrzebę nabywania następnych umiejętności potrzebnych do samorealizacji.