Fundacja Przystań w Ścinawie otrzymała dotację na realizację projektu pn. „Twórcza Przystań dla Seniorów” zleconego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w ramach programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025. Projekt realizowany jest w Gminie Ścinawa dla 50 Seniorów, w tym 10 mieszkańców Domu Seniora „Przystań” i 40 mieszkańców gminy Ścinawa.

Oferta Fundacji odpowiada na potrzeby Seniorów w obszarze:

1) społecznym – pomaga budować więzi, relacje, przeciwdziała samotności

2) edukacyjnym – dostarcza wiedzę i pozwala nabyć nowe umiejętności

3) ekonomicznym – jest dostępna bez konieczności ponoszenia opłat

4) rozwojowym – wyposaża w narzędzia i metody do poznania tego etapu życia, planowania aktywności, rozwijania pasji

5) bezpieczeństwa – poczucie bezpieczeństwa społecznego(bycie częścią grupy) oraz bezpieczeństwa emocjonalnego (umiejętność radzenia sobie ze stresem oraz ze zmianą) oraz cyfrowego (umiejętność korzystania z komunikatorów cyfrowych, aplikacji, smartfonów).

W  projekcie Seniorzy uczestniczyć będą w bloku 1: działania arteterapeutyczne – warsztaty rozwijające pasje osób starszych i będące propozycją twórczego spędzania czasu obejmujące zajęcia z malarstwem, ceramiką, rękodzielnicze, florystyczne, krawieckie, fotograficzne.

W bloku 2: działania edukacyjne – warsztaty edukacji do i w starości, warsztaty z psychologiem, psychogerontologiem. Warsztaty rozwoju osobistego, warsztaty odkrywania piękna w sobie, dotykania kobiecości i męskości w kontekście starości, nauki zmiany przekonań i nabywania nowych nawyków mówienia, myślenia i patrzenia na siebie z akceptacją i docenianie swojego potencjału.

W bloku 3: działania aktywnego spędzania wolnego czasu – to propozycja aktywizująca seniorów w obszarze turystyki i korzystania z oferty kulturalnej. To przestrzeń do doświadczania, poznawania, odwiedzania ciekawych miejsc, przeciwdziałająca defaworyzownaiu seniorów i wykluczeniu społecznemu, w szczególności w kontekście dostępu do kultury. Będą to wyjazdy do kina, teatru, na koncerty oraz wycieczki edukacyjne do ciekawych miejsc i na spotkania z ciekawymi historiami naszego regionu.

W bloku 4: działania na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia – to propozycje warsztatów z dietetykiem, kulinarne (zdrowej kuchni), zielarskie, warsztaty ekologicznego stylu życia, a także wyjazdy na basen i zajęcia taneczne oraz dodatkowo warsztaty śmiechoterapii i gimnastyki pamięci.

W bloku 5: działania integrujące Seniorów z gminy Ścinawa – zorganizowane będą 3 wydarzenia towarzyskie (grill i zabawy przy muzyce).

Aktualnie trwa rekrutacja Seniorów do projektu, a od miesiąca czerwca rozpoczną się ciekawe warsztaty z bloku 1.

Uczestnicy projektu wybrali dla siebie udział w różnorodnych warsztatach, w których będą nabywać nowe umiejętności. Zajęcia odbywają się w obiekcie Fundacji Przystań w Ścinawie przy ul. Królowej Jadwigi 5. – wg ustalonego harmonogramu.

Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę posiadającą wieloletnie doświadczenie w realizowaniu tematycznych projektów oraz w pracy z Seniorami i osobami niepełnosprawnymi. Obecność Seniorów na zajęciach jest obowiązkowa.

Koordynatorem projektu jest Dorota Giżewska prezes zarządu Fundacji Przystań w Ścinawie oraz osoby wspomagające przedstawiciele organizacji ścinawskich: Teresa Cielas, Maria Romaniec, Janina Kras oraz Jolanta Kiełt-Baśkiewicz.