„Fundacja Przystań w Ścinawie” w 2022r. realizuje projekt ze środków rządowych programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+”  na lata 2021-2025. Celem projektu jest rozwój aktywności społecznej osób starszych oraz integracja wewnątrzpokoleniowa. Projekt realizowany jest dla 50 osób mieszkujących w Gminie Ścinawa, w tym 10 podopiecznych Fundacji i 15 i osób niepełnosprawnych.

W ramach realizacji projektu pn. „Twórcza PRZYSTAŃ dla Seniorów”, rozpoczęły się zajęcia malarstwa w bloku 1 pn. „Twórcze dłonie Seniora”. Zajęcia prowadzi Pani Joanna Siwak – absolwentka Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Ukończyła Studia Podyplomowe  Wydział Malarstwa i Rzeźby  na kierunku Malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, dyplom w pracowni profesor Anny Marii Kramm. Obecnie zajmuje się prowadzeniem warsztatów edukacyjnych m.in. w Centrum Działań Twórczych w Lubinie oraz w Muzeum Miedzi w Legnicy w zakresie sztuk plastycznych. W swoim malarstwie porusza się głównie w przestrzeni nazwanej abstrakcją niegeometryczną. Interesuje ją również pogłębianie studiów w zakresie badania koloru.

Zajęcia z malarstwa obejmować będą naukę obserwacji i analizy otaczającej nas przestrzeni, naukę przenoszenia widzianego kadru na papier lub podobrazie, naukę przekuwania obserwacji w obraz, zdobywanie umiejętności z zakresu budowania kompozycji, tła, światłocienia, perspektywy i właściwej proporcji, naukę mieszania i komponowania kolorów, poznawanie różnych technik rysunkowych (ołówek, pastela, węgiel, tusz, sangwina), poznawanie różnych technik malarskich (akryl, olej, akwarela, tempera, gwasz), poznawanie niektórych technik graficznych (monotypia, linoryt), poznawanie technik mieszanych (kolaż). W trakcie kursu uczestnicy wykonają m.in. studium martwej natury, postaci, pejzażu. Poznają też obszary abstrakcji poprzez realizację kolażu.

Już po kilku zajęciach powstały pierwsze prace.

Projekt jest realizowany w ramach:  Program Wieloletni na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.