Fundacja Przystań w Ścinawie jako pierwsza  organizacja pozarządowa prowadząca Warsztat Terapii Zajęciowej z Województwa Dolnośląskiego przystąpiła do projektu pn. „Terapeutyczne obiadowanie” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, które pozyskała Caritas Archidiecezja Przemyska z Podkarpacką Akademią Przedsiębiorczości Katarzyna Podraza w Rzeszowie. Wniosek/Fiszka Fundacji Przystań w Ścinawie został oceniony pozytywnie i spośród 22 złożonych ofert,  jako jedyny na Dolnym Śląsku otrzymał dotację w wysokości 77.215,60 zł. na realizację zadania. Został podpisana wzajemna umowa o współpracy. Bezpośrednim realizatorem programu będzie Warsztat Terapii Zajęciowej „Uśmiech” w Ścinawie. Fundacja dokona naboru 12 osób starszych z Gminy Ścinawa dla których będą przygotowywane ciepłe dwudaniowe obiady, które będą dostarczane bezpośrednio do domów seniorów w pojemnikach jednorazowego użytku zabezpieczonych w torbach termoizolacyjnych. Posiłki dostarczane będą w dni powszechne od poniedziałku do piątku (nie wlicza się świąt) w okresie od 03.10.2022r. do 31.07.2023r.

Fundacja dokona naboru 12 osób niepełnosprawnych, wśród których 6 osób będzie przygotowywać posiłki wraz z dwoma instruktorami terapii, a kolejne 6 osób będzie roznosić posiłki do domów osób starszych. Osoby starsze zrekrutowane do projektu będą konsultowane przez dietetyka, który podczas dwóch wizyt przygotuje odpowiednie menu na 10 dni, zgodnie ze stanem zdrowia, kalorycznością, alergenami i potrzebami seniorów.  Przygotowany jadłospis będzie powtarzał się w cyklu 10-cio dniowym. W miesiącu wrześniu 2022r. nastąpi doposażenie zaplecza kuchennego w celu dostosowania pomieszczeń do przygotowywania posiłków dwudaniowych dla 12 seniorów 60+ z Gminy Ścinawa.

Zespół spośród uczestników WTZ „Uśmiech”  dokona naboru 12 odbiorców innowacji wraz z listą rezerwową tj. ON, które przygotowywać będą posiłki (6 osób) i je dostarczać (6 osób) oraz 6 osób jako osoby rezerwowe do ewentualnego zastępstwa.