Projekt „Każdy jest ważny – Seniorzy w działaniu” jest realizowany już cztery miesiące.

Uczestnicy nabyli nowe umiejętności zadbania o swoje zdrowie.

Cotygodniowe „szybkie” spacery z kijami nordic walking zmieniły ich samopoczucie.

Jeszcze kilka lat temu nordic walking w Polsce prawie nie istniał, a przez wielu był wręcz wyśmiewany. Dziś entuzjastów chodzenia z kijami można spotkać w każdym zakątku kraju, również w Ścinawie. Zajęcia prowadzone są przez Panią Agnieszkę Świercz, instruktora nordic walking, mistrzynię Europy
i wicemistrzynię Świata, posiadającą wieloletnie doświadczenie jako instruktora nordic walking dla grup osób niepełnosprawnych i Seniorów, działającej społecznie w Stowarzyszeniu Osób z Pozytywną Energią Ścinawskiej Grupy Nordic Walking. Każdy trening instruktor rozpoczyna od przypomnienia prawidłowej techniki chodzenia z kijami i prawidłowej rozgrzewki-ćwiczeń przed godzinnym marszem. Podczas marszu zaangażowana jest do wysiłku jak największa partia układu ruchu poprzez zwiększone wymachy ramion, wydłużony krok oraz prawidłowe zastosowanie specjalnie zaprojektowanych kijków. Prawidłowa technika marszu pociąga za sobą wiele korzyści: odciążenie stawów kończyn dolnych
i kręgosłupa, poprawę kondycji, siły i gibkość. Stanowi ona jedną z najkorzystniejszych i najbardziej uniwersalnych form aktywności ruchowych. Uczestnicy sami odczuwają, że z jednej strony to doskonały sposób na poprawę sylwetki i kondycji, rekreacja, alternatywa dla biegania i treningów fitness, a z  drugiej strony to sposób na rekonwalescencję lub profilaktykę zdrowotną.  Sami się przekonali, że nie wystarczy chwycić za kije i ruszyć przed siebie by czerpać jak najwięcej korzyści
i radości z tego sportu, ale najpierw jest potrzebna odrobina wiedzy.

Podczas pierwszych zajęć każdy zastanawiał się co chce osiągnąć dzięki treningom nordic walking i jaki poziom intensywności będzie satysfakcjonujący.  Instruktor doradzał wszystkim, że bez względu na to, jak chcemy ćwiczyć: mocno, słabo, wolno, szybko, rano czy wieczorem; niezależnie od tego, czy chodzi się z kijkami, bo to nasz sposób na spacer, rekreację, poprawę zdrowia, kondycji, walkę z nadwagą czy też przygotowujemy się do zawodów sportowych – musimy wiedzieć, że każdy element techniki można wykonać w każdym tempie i na każdym poziomie intensywności. Wymaga to oczywiście tylko czasu, ćwiczeń i naszej systematyczności.

 

Prowadzone zajęcia są przez Panią Agnieszkę Wójcik- Margiewicz, prowadząca
z mężem szkołę tańca „CARMEN”  w Lubinie dla dzieci i młodzieży. Instruktor tańca z 20 letnim doświadczeniem, zwyciężczyni wielu konkursów tańca latynoamerykańskiego.  Zajęcia odbywają się w grupie 20 osób.  Spotkania rozpoczynają się rozgrzewką, tj. krótkim przygotowaniem ciała do ruchu.

           

Lecząca  rola ruchu i tańca znana jest od dawien dawna w większości kultur, natomiast od połowy lat 40. ubiegłego wieku zaczęto systematyzować i poszerzać wiedzę psychologiczną dotyczącą leczniczej roli tańca i ruchu. Metoda terapii tańcem cieszy się coraz większym zainteresowaniem i uznaniem wśród Seniorów i osób niepełnosprawnych. Jest świetną metodą pracy terapeutycznej. Na prowadzonych zajęciach Pani Agnieszka zachęca do ruchu każdego Seniora – w pozycji stojącej i siedzącej, gdzie punktem wyjścia jest szeroko rozumiana praca z ciałem. Szczególną uwagę podczas zajęć zwraca się na integrację psychiki i ciała, podkreślając, że integracja tych dwóch obszarów jest jedynym sposobem na zdrowe i pełne funkcjonowanie. Podczas zajęć nie wymagane są żadne umiejętności taneczne ani szczególna kondycja fizyczna, a ruch zawsze dopasowywany jest do umiejętności i potrzeb uczestników. Na zajęciach głównym sposobem kontaktu jest wspólny ruch czy taniec, czyli język uniwersalny, łatwo rozumiany przez wszystkich, nawet przez osoby mające utrudniony kontakt werbalny. Ruch z oprawą muzyczną jest jak najbardziej naturalny dla każdego Seniora, zajęcia są bardzo ciekawe i radosne, a jednocześnie uczą wielu ważnych informacji o sobie oraz ważnych umiejętności życiowych.

Praca poprzez ruch szczególnie sprzyja rozwojowi umiejętności utraconych podczas choroby i urazów, jak rozwijanie koordynacji psychoruchowej; rozwijanie poczucia rytmu i wrażliwości muzycznej; rozwijanie umiejętności komunikacji; rozpoznawanie swoich uczuć i potrzeb oraz ich otwarte i śmiałe wyrażanie; rozwijanie kreatywności; elastyczność działania; słuchanie innych i mówienie o sobie; współpraca, komunikacja i integracja w grupie; przestrzeganie zasad społecznych; umiejętność odreagowania złości czy frustracji w sposób akceptowany przez innych; podnoszenie umiejętności radzenia sobie z lękiem, napięciem i krytyką; podnoszenie umiejętności koncentracji i dłuższego czasu zaangażowania w jedno zadanie; zdobywanie umiejętności relaksowania się i odpoczynku; budowanie poczucia bezpieczeństwa.

Zajęcia odbywają się w grupie 20 osób.  Spotkania rozpoczynają się rozgrzewką, tj. krótkim przygotowaniem ciała do ruchu.

JOGA

Zajęcia prowadzone są przez Panią Ewę Barańską-Stwiertnie, która od 20 lat prowadzi „Szkołę JOGI” w Lubinie. Zajęcia odbywają się w grupie 20 osób,  dostosowane specjalnie do potrzeb i możliwości osób starszych. Nie wymagają od uczestników dobrej kondycji fizycznej czy rozciągnięcia – ćwiczenia przebiegają w spokojnej atmosferze, a ich wykonanie nie jest trudne. Jednocześnie joga dla seniorów znacząco poprawia samopoczucie i zwiększa siły witalne, dlatego stanowi ważny czynnik obniżający ryzyko depresji starczej.

Joga dla seniorów w Polsce popularna jest od kilku lat, szczególnie w dużych aglomeracjach miejskich. W Ścinawie cieszy się coraz większym zainteresowaniem starszych osób. Powoli odchodzi w przeszłość stereotyp emeryta, który swój czas spędza mało aktywnie – seniorzy chętnie uczestniczą w zajęciach i dbają o swoją kondycję fizyczną. Przygotowana koncepcja prowadzenia zajęć przez instruktora ukierunkowana jest na sprawność fizyczną i umysłową. Seniorzy mają mało ruchu, a joga to  najbardziej skutecznych i przyjaznych seniorom sposobów na długie utrzymanie sprawności fizycznej. Wszystkie ćwiczenia ukierunkowane są na wzmacnianie i rozciąganie mięśni, co przywraca naturalną ruchomość w stawach oraz przywraca równowagę statyczną, dzięki której odciążane są narządy ruchu. Wpływa to na zmniejszenie bólów pleców i mięśni, poprawę krążenia krwi oraz stymuluje pracę układu odpornościowego. Już po trzech miesiącach ćwiczeń uczestnicy spotkań  zauważyli że mniej się stresują, odczuwają większy relaks, nie mają kłopotów ze snem, odczuwają lekkość ciała i poczucie sprawniejszych ruchów i lepszej koncentracji. Ćwiczenia odbywają się na leżąco, na siedząco i na stojąco dostosowane do możliwości uczestników.

     

Dodano: 19.07.2018r.