W dniu 17.07.2019 r. w Ścinawie „Fundacja Przestań w Ścinawie” zorganizowała konferencję dla Seniorów pn. „Bezpieczny Senior” w ramach realizowanego projektu „Każdy jest ważny – Seniorzy w działaniu” finansowanego w ramach Rządowego Programu Aktywizacji Osób Starszych  na lata 2014-2020.

Podczas konferencji poruszane były zagadnienia dotyczące szeroko pojętego bezpieczeństwa Seniorów. Do dyskusji zaproszeni zostali specjaliści różnych dziedzin: psycholog, dietetyk, ekonomista, prawnik, policjant oraz specjalista od samoobrony, których specjalizacje są ściśle powiązane z kwestiami bezpieczeństwa seniorów (bezpieczeństwa społecznego, ekonomicznego, prawnego, a także emocjonalnego).

Pani psycholog zwróciła uwagę na potrzeby Seniorów, którzy stają wobec konieczności poradzenia sobie z nowymi zadaniami i problemami. Stres związany z wchodzeniem w wiek senioralny prowadzi do zmiany priorytetów życiowych i do tego, co można nazwać reorganizacją stylu życia. Zmienia się aktywność osoby i obszar w jakim się porusza. Współcześnie, więzi człowieka starszego z jego środowiskiem rodzinnym są na ogół coraz słabsze. Rozluźnienie kontaktów międzypokoleniowych stanowi wynik właśnie zmian stylu życia, wczesnego usamodzielniania się, zmiany charakteru pracy, migracje, zanik rodzin wielopokoleniowych. Seniorzy nadal odczuwają potrzebę wykonywania społecznie użytecznych działań, a swój czas wolny chcą wykorzystywać w sposób satysfakcjonujący. Otrzymaliśmy wskazówki jak zadbać o swoje potrzeby, jak komunikować się z innymi, budować i podtrzymywać relacje.

Pani dietetyk przedstawiła aspekty zdrowego odżywiania się i słuchania swojego organizmu. Przekazała wskazówki jak odżywiać się prawidłowo, gdyż to co zjadamy ma wpływ na nasze zdrowie. Najważniejsze zasady racjonalnego odżywiania to: dbać o różnorodność spożywania produktów; być aktywnym ruchowo;  produkty zbożowe są głównym źródłem energii; spożywać nabiał każdego dnia; mięso spożywać z umiarem; każdego dnia jeść 4porcje owoców i 5 porcji warzyw; ograniczać spożycie tłuszczów zwierzęcych; ograniczyć jedzenie cukru i słodyczy, ograniczyć spożycie soli, każdego dnia wypijać 2 litry wody; unikać żywności wysoko przetworzonej, unikać napojów słodzonych; unikać podjadania między posiłkami; nie przejadać się; jeść codziennie śniadanie oraz należy rozkoszować się smakiem.

Ekspert ekonomista przypomniał wszystkim gdzie najbezpieczniejsze są nasze oszczędności – w banku, jak nie stać się ofiarą naciągaczy w banku i w różnych transakcjach finansowych, jak nie stać się ofiarą przestępców internetowych – nie podawać swoich haseł i PIN oraz innych poufnych danych oraz próśb o ich aktualizację. Płatności internetowe należy dokonywać wyłącznie z „pewnych komputerów”, nie otwierać wiadomości i dołączonych do nich załączników nieznanego pochodzenia. Należy pamiętać, że po zalogowaniu do systemu transakcyjnego nie należy odchodzić od komputera, a po zakończeniu pracy należy się wylogować i zamknąć przeglądarkę. Dużo jest zagrożeń dla użytkowników bankowości internetowej – możemy paść ofiarą złośliwego oprogramowania czy ofiarą phisingu (wyłudzenie danych lub skłonienie do określonych działań, np. otrzymanie fałszywych e-maili, telefony osób podszywających się pod pracowników banku)

Pan podkomisarz Andrzej Warzecha przybliżył wszystkim jakie są najczęstsze sposoby popełniania przestępstw:

– „na wnuczka” – sprawcy przeważnie dzwonią na telefon domowy przedstawiając się jako wnuk, wnuczka, siostrzeniec lub siostrzenica. Tłumaczą „dziadkowi” lub „babci”, np., że są w hipermarkecie i mają niepowtarzalną okazję zakupić przedmiot w promocyjnej cenie lub znaleźli się w wyjątkowo trudnej sytuacji życiowej np. wypadek drogowy. W związku z tym, proszą o pożyczkę finansową. Oszuści twierdzą, że nie mogą przyjechać po pieniądze – wysyłając po nie swojego dobrego znajomego lub kolegę. Po jakimś czasie znajomy „wnuczka” zjawia się w mieszkaniu ofiary i odbiera przekazaną dobrowolnie kwotę pieniędzy przeznaczoną na pomoc łakomemu „wnuczkowi”;

– „na gazownię” czy „na hydraulika” – oszuści podając się za fachowców wchodzą do domów. Kradną co popadnie albo po prostu wyłudzają kilkaset złotych za usługę, której nie wykonali;

 

-„na dotację” – w ostatnim czasie wiele słyszy się o rozmaitych dotacjach unijnych, rewitalizacji zaniedbanych dzielnic i innych tego typu działaniach pomocowych. Wykorzystują to złodzieje. Podając się za urzędników proszą o uiszczenie “opłaty manipulacyjnej” albo wpłacenie “zaliczki” na poczet późniejszej realizacji przedsięwzięcia;

 

– „na urzędnika” – sprawcy podając się za urzędników państwowych wymyślają szereg historii, które pozwolą im oszukać Seniora. Może to być np. wymiana złotówek na euro i konieczność spisania numerów banknotów  powyżej 50 złotych, konieczność wykupu gruntu, na którym zostało postawione mieszkanie poszkodowanego, oferowana pomoc z NFZ, pomoc z opieki społecznej, pracownik ZUS czy Urzedu Skarbowego. itp.

 

Ekspert od samoobrony Pan Adam Grzeziółkowski przedstawił wszystkim zasady samoobrony na naturalnych odruchach człowieka, techniki obrony fizycznej I atakowania, kontrolę przeciwnika, poruszania się I obserwację. Zademonstrowałał jak wygląda walka z agresorem uzbrojonym w nóż lub w inne narzędzie oraz obronę przed kilkoma napastnikami.

Fundacja dla chętnych Seniorów dodatkowo zorganizuje po 4 spotkania z każdym ekspertem w okresie od sierpnia do listopada 2019r.. Na listach wpisali się już Seniorzy uczestniczący w konferencji.

Dodatkowe informacje można uzyskać od koordynatora projektu Doroty Giżewskiej pod numerem tel. 516-059-222 lub e-mail: fundacja_przystan@wp.pl

Konferencja była też doskonałą okazją do zaprezentowania mieszkańcom Ścinawy wolontarystycznej działalności Wolontariuszek, Pani Janina Kras i Pani Maria Sośnicka poinformowały jakie działania  wolontarystycze wykonywane były na rzecz Seniorów IV wieku, podopiecznych Domu Seniora „Przystań” w 2018r. i w 2019r.  Grupa Pań Wolontariuszek podjęła się zrealizować pomysł dotarcia do swoich samotnych sąsiadów w ramach zadania „Kim jesteś sąsiedzie”.

Podczas konferencji zaprezentowany został także program projektu „Każdy jest ważny – seniorzy
w działaniu”, który już po raz drugi realizowany jest w Ścinawie przez „Fundację Przystań w Ścinawie” w celu aktywizowania i włączania społecznego osób starszych. Odbywają się kreatywne warsztaty: rękodzieła artystycznego, wyrobu biżuterii, kulinarny, garncarstwa i ceramiki oraz haftu i robótek ręcznych. Dodatkowo ruszają warsztaty: fotograficzny i wyrobu witraży. W zakresie usprawniania
i kondycji fizycznej odbywają się zajęcia JOGI, Nordic Walking, terapii tańcem oraz od 09.08.2019r. kurs samoobrony. Osobom, które przyłączyły się do naszego projektu organizowane są wyjazdy do kina, teatru i muzeum oraz wycieczki edukacyjne do Bolesławca, Świeradowa Zdroju, szlakiem pałaców
i ogrodów, a w grudniu do Wrocławia na Jarmark Bożonarodzeniowy.

18.07.2019