Każdy jest ważny – Seniorzy w działaniu”.  Dzięki otrzymanym środkom finansowym z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej realizujemy projekt programu rządowego na rzecz aktywności społecznej osób starszych na lata 2014-2020. Zaplanowany w projekcie rozwój aktywności społecznej osób starszych oraz integracja wewnątrz i międzypokoleniowa, realizowany jest poprzez działania „Senior w kinie i teatrze”.

„Czeskie brzmienie” to przepiękny spektakl muzyczno-teatralny, który Seniorzy mogli oglądać w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu w dniu 15.11.2018r.

Przedstawienie z muzyką Orkiestry Filharmonii im. Leoša Janáčka & Risto Joost przedstawiają wybrane dzieła najsłynniejszych twórców czeskich. W programie znalazły się utwory autorstwa Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka i patrona zespołu.
Seniorzy Ścinawscy obejrzeli i usłyszeli Uwerturę do opery „Sprzedana narzeczona” B. Smetany oraz Suitę z opery „Przygody Lisiczki ”

Smetana i Dvořák, którzy w swojej ojczyźnie zyskali miano twórców narodowych, należą dziś do najbardziej rozpoznawalnych kompozytorów czeskich. Smetana decyzję o zostaniu profesjonalnym muzykiem podjął w wieku szesnastu lat, kiedy to usłyszał grę Ferenca Liszta. Znaczną część swojego życia spędził w Pradze, gdzie prowadził aktywną działalność artystyczną. Znalazł się w gronie założycieli tamtejszego Teatru Narodowego, a także odnosił liczne sukcesy jako kompozytor. Takim sukcesem była niewątpliwie premiera Sprzedanej narzeczonej – jednej z dwóch najpopularniejszych oper autorstwa Smetany. Pełna niesamowitej energii Uwertura do tego świetnego, komicznego dzieła scenicznego należy do kilku najchętniej wykonywanych i słuchanych obecnie kompozycji Czecha. Wymaga ona od orkiestry nie lada wirtuozerii, często jest porównywana z uwerturą do Mozartowskiego Wesela Figara. Świadczy to o niewątpliwym talencie Smetany do pisania na wielki zespół instrumentalny. Potencjał orkiestry potrafił wykorzystać również Dvořák, który na początku swej muzycznej kariery grał na skrzypcach w zespole prowadzonym przez samego Smetanę. Po latach sukcesów stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych ówcześnie w Czechach twórców i wykładowcą w Praskim Konserwatorium Muzycznym. Jego Koncert skrzypcowy a-moll to dzieło stworzone przez skrzypka dla skrzypka – utwór został bowiem dedykowany jednemu z największych wirtuozów tamtych czasów, Josephowi Joachimowi. Śladami Smetany i Dvořáka podążał inspirujący się ich twórczością Janáček. Kompozytor, którego kariera przypadła na przełom XIX i XX stulecia, w ostatnim czasie zdobywa coraz większą popularność. Zaprzyjaźniony z Dvořákiem artysta był znany z różnorodnych dzieł – od muzyki solowej, przez doskonałe kompozycje orkiestrowe, aż po opery. W jego twórczości odnajdziemy szereg utworów inspirowanych folklorem morawskim – Janáček był bowiem nie tylko poważanym kompozytorem, lecz także zagorzałym etnografem i teoretykiem muzyki.

Dodano: 15.11.2018 r.