|

Projekt „Każdy jest ważny – Seniorzy w działaniu” jest realizowany już cztery miesiące.

JESTESMY JUŻ NA PÓŁMETKU I MAMY CZYM SIĘ POCHWALIĆ!!!!!!!!!!!!!!!

Uczestnicy korzystają z ciekawej oferty terapeutyczno-edukacyjnej, a tym samym nabyli nowe umiejętności. Ta oferta zajęć zaplanowana została w projekcie również by przeciwdziałać wykluczaniu osób starszych w ich wewnętrznej, emocjonalnej izolacji i umożliwić im spotykania się w miłym gronie, poznania się bliżej i nawiązania nowych przyjaźni.  Warsztaty terapeutyczno-edukacyjne odbywają się w obiekcie Fundacji – 1 raz w tygodniu i trwają po 2 godziny.

Warsztaty w grupie rękodzieła artystycznego – zorganizowane dla grupy 10 osób. Zajęcia prowadzi Pani Ewa Stępień – terapeuta zajęciowy posiadająca wieloletnie doświadczenie prowadzenia terapii z osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Na zajęciach  uczestnicy rozwijają umiejętności w zakresie podstawowych różnych technik plastycznych i rękodzieła artystycznego, uczą się i utrwalają umiejętności posługiwania się paletą barw oraz pomysłowością w wykorzystaniu różnorodnych materiałów i odpowiedniego ich wykorzystania. Instruktor zajęcia ukierunkowuje na  rozwijanie wyobraźni twórczej, zainteresowań i uzdolnień plastycznych które ma każdy człowiek. Uczestnicy zajęcia rozpoczęli od malowania na dużych arkuszach papieru dłonią, palcem, dużym pędzlem, watą, gąbką, pozostawiali na papierze barwne plamy oraz wykorzystywali różnorodne techniki zamalowywania powierzchni czy rysowania płasko położoną kredką świecową.

Zajęcia kształtowały śmiałość wypowiedzi plastycznej poprzez inspirację z przyrody, muzyki
i architektury. Sami zbierali naturalne materiały do wykorzystania w swoich pracach – liście, kwiaty, kamyki, kasztany, żołędzie, muszelki itp. Do chwili obecnej również ozdobione zostały drewniane puzderka metodą decuopage, dwa duże obrazy metodą witrażu angielskiego przestawiające samuraja i pawia, przygotowano różnorodne elementy papierowe wycięte na maszynce z wykrojnikami do dekorowania kartek okolicznościowych, z filcu metodą na sucho wykonano dwie torby użytkowe.

Warsztaty w grupie garncarstwo i ceramika – zorganizowane dla grupy 10 osób. Zajęcia prowadzi Pani Elżbieta Kochan, absolwentka Akademii Sztuki w Poznaniu, terapeuta zajęciowy na co dzień pracujący w pracowni ceramicznej z dziećmi i osobami dorosłymi. Sama wykonuje przepiękne artystyczne rzeźby i wytwory z gliny i jest laureatką wielu konkursów na szczeblu krajowym i zagranicznym. Aktualnie przygotowuje we Wrocławiu następną wystawę swoich prac.

Na zajęciach uczestnicy nabyli umiejętności wygniatania, klepania i uciskania gliny i masy plastycznej. Lepienie w glinie nie tylko świetnie rozwija wyobraźnię i umiejętności manualne, lecz również kształtuje charakter człowieka. Seniorzy uczą się planowania, cierpliwości i koncentracji oraz pogłębiają wiedzę w  zakresie historii sztuki. Zajęcia nakierowane są na rozwinięcie zmysłu estetycznego i zdolności manualnych oraz ukazanie im drogi jaką musi przejść kawałek gliny, by stać się pięknym kolorowym wyrobem. Podczas zajęć uczestnicy poznają różne metody tworzenia w glinie: lepienie z bryły, z wałeczków, z plastra, w formie. etc. Uczestnicy mają mieli okazje poznać  różne techniki zdobnicze. Dowiedzieli się skąd bierze się glina, jak tworzyć w glinie, jak szkliwić i malować swoje prace. Uczestnicy mają mieli okazje poznać  różne techniki zdobnicze .Zgłębią również przeróżne techniki zdobnicze.  Instruktor zajęcia ukierunkował na kształtowanie śmiałości wypowiedzi plastycznej poprzez inspirację z przyrody, muzyki i architektury na wykonywanie różnorodnych wyrobów ceramicznych, płaskorzeźb i rzeźb.

Do chwili obecnej uczestnicy warsztatów wykonali wiele prac – figurki aniołów, płaskorzeźb, patery na owoce, domki-kominki.

 

Warsztaty w grupie wyrobu biżuterii – zorganizowane dla grupy 10 osób. Zajęcia prowadzi Pani Jowita Krukowska, posiadająca kilkuletnie doświadczenie w pracy z osobami starszymi i osobami niepełnosprawnymi, wykonująca własnoręcznie biżuterię rękodzielniczą z różnorodnych materiałów z zastosowaniem wielu ciekawych technik.  Przekonali się, że nauka wykonywania biżuterii tak naprawdę nie jest niczym trudnym, ale wymaga odrobiny czasu i cierpliwości.

Uczestnicy rozpoczęli naukę od rozróżniania narzędzi i podstawowych materiałów do tworzenia biżuterii. Poznali podstawowe techniki robienia kolczyków, bransoletek i naszyjników. W prosty sposób poznali umiejętności wykonywania oryginalnej biżuterii. Poznali szybkie metody montowania zapięć na kilka sposobów z wykorzystaniem różnych półfabrykatów. Nauczyli się projektowania biżuterii pasującej do obecnych trendów dla kobiet i mężczyzn, które odpowiednio dopasowywali do kształtu twarzy i upodobań kolorystycznych. Dodatkowo poznali sztukę robienia bransoletek z łańcuszków, sznurków, żyłek, gumek i rzemieni. Nauczyli się wykonywać własne półfabrykaty z dostępnych elementów. Poznali metody zabezpieczania gotowej biżuterii przed zniszczeniem. Dodatkowo rozpoczęli naukę przerabiania biżuterii według swoich upodobań jak również wykonywania prostych napraw.

Warsztaty w grupie krawiecko-hafciarskiej – zorganizowane dla grupy 10 osób. Zajęcia prowadzi Pani Elżbieta Tyszko, artysta plastyk, posiadająca wieloletnie doświadczenie w pracy z seniorami oraz osobami niepełnosprawnymi. Prowadzi również swoją działalność gospodarczą – Pracownię Arteterapeutyczna „FABRYKA POMYSŁÓW” w Lisowicach. Zorganizowane  zajęcia nakierowane są na kształtowanie i rozwój zdolności manualnych uczestników w zakresie posługiwania się igłą, nożyczkami, maszyną do szycia czy żelazkiem. Terapia rozpoczęła się od nauki krojenia materiału od form. Natomiast naukę szycia rozpoczęto metodą szycia ręcznego wg szablonów, a później szycie maszynowe z wykańczaniem brzegów różnymi ściegami. Panie odkryły w sobie talent do haftowania. Na zakupionych kanwach z nadrukiem, zaczęły haftować małe elementy, później większe elementy
i okolicznościowe motywy. Na uszytych wcześniej poszewkach na poduszki – powstawały kolorowe dekoracje, kartki okolicznościowe, serduszka dla zakochanych itp.  Każda z Pań potwierdziła że nowe hobby to również doskonałe ćwiczenie rąk, ćwiczenie skupienia i precyzji oraz dalsze rozwijanie swoich zdolności manualnych

 

Warsztaty kulinarne prowadzone są w ramach integracji międzypokoleniowej w bloku  „Spotykam Babcię i Dziadka”. Zajęcia zorganizowane dla grupy 10 osób młodzieży do 35 roku życia i 10 Seniorów. Zajęcia prowadzi Pani Andżelika Wojciechowska szef kuchni Domu Seniora „Przystań”. Seniorzy gotują z młodzieżą, seniorzy uczą młodzież przygotowywania różnych potraw ze swoich czasów dzieciństwa. Potrawy odnoszą się do tradycji, do kultur z których pochodzą seniorzy –  głownie reprezentujących Kresy Wschodnie.

 

Dodano:20.07.2018r.